فیس بوک، شبکه اجتماعی یا تله جدید سرویس های جاسوسی؟!

یک بنیاد تحقیقاتی در آلمان اعلام کرد شبکه اینترنتی «فیس بوک» به هیچ وجه برای کاربران آن قابل اعتماد نیست.
بنیاد «وارن تست» در گزارشی به نقل از کارشناسان فنی و حقوقی مستقر در برلین اعلام کرد شبکه های اجتماعی در اینترنت به ویژه فیس بوک در زمینه حفظ اطلاعات کاربران قابل اعتماد نیستند و امانتداری نمی کنند
این گزارش می افزاید: کاربران فیس بوک معمولا موقع ثبت نام، به این شبکه اجتماعی اجازه می دهند که «اطلاعات مندرج در سایت یا حساب شخصی آن ها را در سطح جهانی» مورد استفاده قرار دهد، فیس بوک در امانت داری نسبت به کاربران خود، در پایین ترین سطح قرار دارد.
به تازگی یکی از مدیران شبکه «فیس بوک» به صورت ناشناس فاش کرد اطلاعاتی که از طرف کاربر «پاک» می شود، در واقع تنها برای کاربر «نامرئی» می شود، اما در ذخیره مرکزی شبکه اجتماعی همچنان باقی می ماند این تخلفی آشکار از خواست و اراده مشتریان است، زیرا شبکه اجتماعی حق انحصاری آنها را بر اطلاعات شخصی شان نادیده می گیرد. حتی کسانی که کاربر مستقیم شبکه های اجتماعی نیستند، در معرض خطر قرار دارند، زیرا شبکه اجتماعی از طریق ارتباطات اعضای خود از وجود آنها باخبر می شود و درباره آن ها نیز اطلاعاتی گردآوری می کند. به ویژه سایت هایی که ثبت نام اعضای خود را با استفاده از تلفن همراه (موبایل) ممکن می سازند، به شدت آسیب پذیرند. بیشتر مردم متوجه مسائل امنیتی نیستند. آنها به اینترنت مراجعه می کنند و درباره همه مشکلات شخصی و حتی در مورد همسر یا نامزد خود حرف می زنند در حالی که ممکن است همین اطلاعات علیه آنها به کار گرفته شود. این امر بسته مناسبی را برای فعالیت سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی فراهم کرده تا با سوءاستفاده از اطلاعات افراد، از آنها در فعالیت های جاسوسی و تخلیه اطلاعات بهره گیرند. سایت ضد انقلابی ایران گلوبال با اشاره به گزارش بنیاد تحقیقاتی آلمانی نوشت: حدود یک سال است که رسانه های ایرانی و در این اواخر گروهها و سازمانهای سیاسی ایرانی نیز در فیس بوک صفحه باز کرده اند، بدون آنکه مطالعه دقیقی از طرز کار فیس بوک داشته باشند. چه اگر اطلاعات کافی در این زمینه داشتند، سرنوشت رسانه و کاربران و سازمان و اعضای خود را به خطر نمی انداختند.
یک ماه پیش دویچه وله آلمان طی گزارشی اعلام کرد شبکه جاسوسی موساد بیشترین استفاده را از شبکه فیس بوک برای تله گذاری و واداشتن افراد به جاسوسی می برد.

/ 1 نظر / 4 بازدید
فاطمه

عالی