کلمه سبز

یاد خدا و دنیا طلبی
نویسنده : - ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱٢/٢٧

 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُلْهِکُمْ أَمْوَالُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُمْ عَن ذِکْرِ اللَّهِ وَمَن یَفْعَلْ ذَلِکَ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ

 
ای کسانی که ایمان آورده‌اید، اموال و اولادتان شما را از یاد خدا باز ندارد و هر کس چنین کند از زیانکاران است. (سوره منافقون- آیه 8)

یکی از عوامل مهم نفاق، حب دنیا و علاقه افراطی به اموال و فرزندان است و بدیهی است توجه به مال و زندگی دنیوی در صورتی نهی شده است که انسان را از یاد خدا باز دارد و به عبارت دیگر؛ هدف انسان در زندگی توجه به آنها باشد ولی در صورتی که انسان مراقب نفس خویش باشد و از اینها به عنوان وسیله برای رسیدن به سعادت ابدی استفاده کند، نه تنها مذموم نیست بلکه سفارش هم شده است. پس اموال و اولاد تا آنجا که از آنها در راه خدا و برای نیل به حیات طیبه کمک گرفته شود، از مواهب الهی هستند و مطلوب می‌باشد اما اگر علاقه افراطی به آنها سدی در میان انسان و خدا ایجاد کند، بزرگترین بلا محسوب می‌شود و خسرانی بزرگ است که در آیه شریفه به همین معنا اشاره شده است. (1)

 در حدیثی امام محمد باقر(ع) می فرمایند:

دو گرگ درنده در یک گله بی چوپان که یکی در اول گله و دیگری در آخر آن باشد آن قدر ضرر نمی زنند که مال پرستی و جاه طلبی به دین مومن ضرر می رساند و در حدیثی دیگر امیرالمومنین (ع) می فرمایند:

دنیا را رها کن که حب دنیا، چشم را کور،گوش را کر،زبان را لال و گردن ها را به زیر می آورد. در باقیمانده عمرت گذشته را جبران کن، و نگو فردا و پس فردا( این کار را می کنم) زیرا کسانی که پیش از شما بودند به خاطر تکیه بر آرزوها و امروز و فردا کردن هلاک شدند. (2)

 

 

بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک
شاخه‌های شسته، باران خورده، پاک
آسمان آبی و ابر سپید
برگهای سبز بید
عطر نرگس، رقص باد
نغمه شوق پرستوهای شاد
خلوت گرم کبوترهای مست


نرم نرمک می رسد اینک بهار

خوش به حال روزگار

 

سال نو بر امت حزب الله میهن اسلامی مبار ک باد

 

1-        تفسیر المیزان

2-         پیام قرآن

----------------------------------------------------------------------------------

برگرفته از وبلاگ نسیم سحر  http://hamedani85.persianblog.ir


comment نظرات ()